KAM S DEŤMI - Svet kreatívnych detí a ich rodičov
Nedeľa, 01. Marca 2015
Prihlásiť sa

Výtvarná súťaž
Inzercia
Hvezdáreň na Vartovke, Banská Bystrica

Hvezdáreň na Vartovke, Banská Bystrica

Banská Bystrica

Vartovka bola vytvorená v roku 1564 vojenským poriadok na obranu banských miest a jej úlohou bolo oznamovať pohyb nepriateľa. Dňa 2.5.1961 bola táto budova odovzdaná verejnosti ako kultúrne zariadenie – Hvezdáreň, za pomoci členov astronomického krúžku pri Dome osvety v Banskej Bystrici.

Hvezdáreň v Banskej Bystrici je špecializované kultúrno-vzdelávacie zariadenie, ktorého cieľom je šíriť a propagovať vedecké a technické poznatky z astronómie a príbuzných vied medzi širokou verejnosťou s dôrazom na mládež. Hlavnou činnosťou je však doplnková výučba astronómie pre všetky stupne škôl v súlade s ich učebnými plánmi. Táto činnosť sa vykonáva priamo v objekte pozorovateľne na Vartovke a je spojená s praktickým pozorovaním objektov dennej i nočnej oblohy.

Organizuje exkurzie, prednášky, besedy, astronomické dni a večery, filmové večery, vedomostné, výtvarné a literárne súťaže, ako aj školenia, semináre a poznávacie zájazdy. Druh a formu programu si môžu záujemcovia vopred vybrať.

Počas Vašej návštevy na Vartovke Vám pracovníci ponúkajú služby, ktoré sa menia v závislosti od charakteru návštevy a Vašich požiadaviek.

Bežný program návštev je uvedený v nasledujúcom zozname:

Návštevy na Vartovke počas otváracích hodín: Pokiaľ navštívite hvezdáreň počas otváracích hodín, v závislosti od počasia Vám ukážu slnečnú fotosféru (pozorovanie Slnka) počas dňa. Večer, vzhľadom na ročné obdobie a fázu Mesiaca, môžete pozorovať objekty nočnej oblohy, ktoré sú v dosahu prístrojov. Predovšetkým je to Mesiac, planéty a ostatné objekty nočnej oblohy. Pre večernú návštevu je najvhodnejšie si vybrať obdobie okolo prvej štvrti. Poskytnú Vám krátku prednášku (ak je viac záujemcov) spojenú s premietaním filmu s astronomickou tematikou. Zvyšok Vašej návštevy je plne vo Vašej réžii.

Návštevy mimo otváracích hodín: V prípade, že chcete hvezdáreň na Vartovke navšíviť mimo otváracích hodín, poskytnú Vám aj takúto možnosť. Pre skupiny s minimálnym počtom 10 osôb je návšteva možná po telefonickom dohovore s odbornými pracovníkmi hvezdárne. Telefónne číslo:  0917 681 601 alebo e-mailom (hvezdarenbb@gmail.com, kontakt@astrobb.sk). V prípade výskytu zaujímavých astronomických javov, ako sú napr. zatmenia Slnka a Mesiaca, jasné kométy a významné prechody planét cez disk Slnka je hvezdáreň prístupná aj mimo návštevných hodín.

Vstupné:
deti do 6 rokov: zdarma
deti nad 6 rokov, študenti, dôchodcovia: 0,50€
dospelí: 0,70€
exkurzie:  0,70€ za žiaka

OTVÁRACIE HODINY

čas

apríl, máj, jún, september, október

piatok 17:00 - 22:00

sobota 10:00 - 17:00

 

Kontakt: www.astrobb.sk

Komentáre
Žiaden komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste alebo zaregistrujte sa.

Žiadne hodnotenie ešte nebolo zaznamenané.
Rýchle hľadanie
Prihlásenie
Inzercia